Stylowy dywan lub odpowiednio dobrana wykładzina potrafią pięknie zaaranżować wnętrze. Aby jednak te dekoracje podłogowe zachwycały swoim blaskiem przez długie lata, warto o nie zadbać. By zachować barwy i puszystość dywanu czy wykładziny oraz przedłużyć ich żywotność, należy je regularnie konserwować. O tym, jakie działania zastosować, dowiecie się z niniejszego artykułu.

Profilaktyka

Podstawą troski o dekoracje podłogowe jest profilaktyka. Nie oznacza to, że nagle wszyscy domownicy i goście mają zacząć chodzić po domu w czyściutkich skarpetkach, a wasz czworonóg ma być trzymany na korytarzu. Chodzi tu przede wszystkim o to, by usuwać na bieżąco wszelkie zabrudzenia np. plamy. Pozostawione będą bowiem trudne do usunięcia w przyszłości. Dobrze jest też zakupić wysokiej jakości wycieraczkę i położyć ją przed drzwiami. W ten sposób unikniemy nanoszenia do domu piasku i błota, które nie będą roznoszone po całym domu, w tym również po dywanach i wykładzinach.

Odkurzanie

Odkurzanie to podstawowa pielęgnacja dekoracji podłogowych. W każdym domu powinien więc znaleźć się dobrej klasy odkurzacz. Najlepiej wybrać ten piorący, który umożliwi także wykonanie prania. Wybierając urządzenie, zadbajmy, by był wyposażony w odpowiednią końcówkę. Niezbędna do czyszczenia dywanów czy wykładziny jest turboszczotka, która świetnie wyciąga brud spomiędzy włókien. Jeśli w domu znajduje się zwierzę, dobrze mieć w zanadrzu końcówkę z metalowym lub gumowym zgrzebłem, które świetnie zbierze sierść podłogi.

Czyszczenie

Raz na jakiś czas należy odświeżyć na sucho naszą podłogową dekorację. Służą do tego specjalne środki, które zakupimy w każdej drogerii. Taki preparat wystarczy rozsypać na dywanie czy wykładzinie i po jakimś czasie zebrać go odkurzaczem. Warto sprawdzić także domowe sposoby na odświeżenie za pomocą sody lub odciśniętej kiszonej kapusty.

Trzepanie

Jeśli posiadamy dywan, warto go od czasu do czasu wytrzepać, dzięki czemu usuniemy kurz, który utknął głęboko w strukturze włosia. Po wytrzepaniu zawsze należy dywan odkurzyć. Ciekawym rozwiązaniem jest również zimowy sposób pielęgnacji dywanów polegający na położeniu materiału na suchym śniegu włosiem do dołu i trzepaniu. W ten sposób łatwo usuniemy kurz, który zostanie w śniegu.

Pranie

Pranie wykładziny czy dywanu należy wykonywać co 1-2 lata. Najlepiej sprawdzi się tutaj wysokiej kasy odkurzacz piorący np. taki jak sprzęt renomowanej firmy Karcher. Za pomocą tego urządzenia precyzyjnie usuniemy nagromadzone zabrudzenia, a materiał będzie wyglądać jak nowy. Jeśli nie dysponujemy odkurzaczem piorącym, można go wypożyczyć lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.